Lennundusinfo

Lennujaamamaksud ja lennujaamatasud

Lennujaamatasud ja -maksud (edaspidi maksud) lisanduvad kohustulikult kõikidele müüdud lennupiletitele ning järgnevas üritame anda nendest ülevaate.

Kes selle raha saab? Lennujaamamakse korjavad lennufirmad ja reisibürood igalt müüdud piletilt ning need summad edastatakse 100%-liselt lennujaamade operaatoritele (mõnedel juhtudel ka riikidele) üle maailma. Reisibürood ei saa maksude kogumise eest mitte mingit hüvitust (komisjonitasu).

Kuidas seda makstakse? Enamusel juhtudel lisatakse lennujaamamaksude summa lennupileti hinnale ja tasutakse koos lennupileti eest esitatud arvega. Mõnede riikide puhul (nt Kaug-Idas ja Kagu-Aasias) tasutakse maks väljalennul antud riigist (nt sularahas pileti registreerimisel).

Mõned hinnanäited Täpne lennujaamamaksu summa antud lennupileti kohta selgub alati pileti lõplikul vormistamisel. Siiski võib eelnevalt pakkuda välja selliseid hinnangulisi maksumusi edasi-tagasi pileteile lennu algusega Tallinnast:
- sihtkohad Euroopas 40-95 eurot
- sihtkohad Ameerikas 95-130 eurot
- sihtkohad Aasias (v.a. SRÜ) 75-120 eurot
- sihtkohad SRÜ's 0-65 eurot

Kuidas maksude summa kujuneb? Lennujaamamaksude summad ja reeglid on riikide kaupa väga erinevad ning üheseid põhimõtteid ei saa lühidalt kirjeldada. Olulisemad komponendid on:
- ümberistumiste arv
- ümberistumiste kestus
- reisijate vanus
- vastava riigi lennunduspoliitika
- valuutakurss

Miks seda raha kogutakse? Lennujaamamaksudest ja -tasudest kogutud summade eest arendavad (ehitavad) ja käitavad lennujaamafirmad reisiterminale. Et maksude summad väga kõrgeks ei läheks, siis teenivad lennujaamade operaatorid sama eesmärgi jaoks olulist lisatulu reisiterminalis toimuvast kaubandusest, ruumide rendist, reklaami müügist ja muudest mittelennunduslikest allikatest.

Mis maksud on veel olemas? Sarnaselt lennujaamamaksudega lisatakse lennupiletitele ka kindlustuse- ja kütuselisamaks, vahel ka riiklik turismimaks.