Geograafia
Tartumaa asub Peipsi ja Võrtsjärve vahel. Tartu, vanim linn Baltikumis, on olnud haridus- ja kultuurikeskus läbi sajandite.
Koha kirjeldus
Tartu asub Eesti lõunapoolses osas, 186 km kaugusel pealinnast Tallinnast, Emajõe kallastel. Muinsuslinnus asus Tartus juba I aastatuhandel m.a.j. 1030.aastal vallutasid linna Kiievi vürsti Jaroslav Targa väed. See sündmus on kajastatud vanades Vene kroonikates ja seetõttu loetakse 1030.a. ka Tartu asutamisaastaks. 1061.aastal vallutasid eestlased Tartu tagasi.
1632.aastal asutab Rootsi kuningas Gustav II Adolf Tartusse ülikooli, mis saab oma asutaja järgi nime Academia Gustaviana. Ülikool tegutseb Tartus vaheaegadega kuni 1699. aastani. 1802.aastal taasavatakse Tartu Ülikool saksakeelse keiserliku ülikoolina. Tartu muutb Vene impeeriumi oluliseks teaduskeskuseks, rajatakse maailmatasemel Tähetorn, ülikooli kliinikud, raamatukogu ja botaanikaaed. Teaduse kõrval õitseb Tartus saksa üliõpilaselu, Tartut nimetatakse Emajõe Ateenaks.
Tartu on pika ajaloo ja rohke kultuuripärandiga linn, kus on kehtestatud kuus linnaehituslikku kaitseala koos nende juurde kuuluvate üksikobjektidega. Tartu kindlus Toomemäel ja keskajal linnamüüri ning vallikraaviga ümbritsetud territoorium moodustavad Tartu vanalinna muinsuskaitseala, arheoloogilise kaitsevööndi koosseisus on esiajaloo ja keskaegse linnaga seotud piirkonnad, 18-20.s. alguse väärtarhitektuuri kaitseks loodi aastatel 1995/96 Tammelinna, Karlova, Toometaguse-, Vaksali ja Tähtvere linnaehituslikud kaitsealad. Vanim kaitsealune piirkond Ihastes ulatub tagasi mesoliitilise Kunda kultuuri ajajärku.
Viide veebis
Tartu ametlik turismiveeb